Meneer laadt zijn elektrische auto op aan een laadpaal

Laadpaalverplichting op parkeerplaats van je bedrijf

Wat dien jij straks te regelen?

Je medewerkers en bezoekers rijden steeds vaker elektrisch. Top, maar dan krijg je natuurlijk ook vaker de vraag: “kan ik hier ook laden?”. Als het antwoord daarop nee is dan is het tijd om te schakelen. Niet alleen omdat het handig is voor je medewerkers en bezoekers, maar ook omdat je wettelijk verplicht bent om laadpunten te plaatsen.

 

De Europese richtlijnen EPBD, de Energy Performance of Buildings Directive, verplicht bedrijven om laadinfrastructuur aan te leggen op hun parkeerplaats. De regels van de EPBD worden steeds strenger. In dit artikel lees je wat er nu al geldt, wat er halverwege 2026 gaat veranderen en welke subsidies er zijn.

Wat zijn de huidige regels?

Sinds 1 januari 2025 is EPBD III in Nederland van Kracht. Of je verplicht bent om een laadpaal op de parkeerplaats van je bedrijf te plaatsen hangt af van twee criteria: het type bedrijfspand en het aantal parkeerplaatsen.

Met het type bedrijfspand doelen we op of je bestaande bouw hebt, nieuwbouw, of een pand dat recentelijk ingrijpend is verbouwd. Bij een ingrijpende renovatie gelden namelijk dezelfde eisen als bij nieuwbouw. Dat is het geval als je meer dan 25 procent van de buitenkant van je pand hebt aangepakt, dus de vloer, muren of het dak, én de verbouwing ook betrekking had op de parkeerplaats of de elektrische installatie.

-
Nieuwbouwpand met meer dan 10 parkeerplaatsen
Bestaand bedrijfspand met meer dan 20 parkeerplaatsen
- Laadpunt
Nieuwbouwpand met meer dan 10 parkeerplaatsen Minimaal 1 laadpunt
Bestaand bedrijfspand met meer dan 20 parkeerplaatsen Minimaal 1 laadpunt verplicht
- Leidinginfrastructuur
Nieuwbouwpand met meer dan 10 parkeerplaatsen Bij 20% van de parkeerplaatsen, zodat later makkelijk laadpunten geplaatst kan worden
Bestaand bedrijfspand met meer dan 20 parkeerplaatsen Niet verplicht

Als we het hebben over leidinginfrastructuur praten we over alle fysieke voorbereiding zoals het leggen van loze leidingen en kabelgoten voor laadpunten.

Laadpalen op bedrijfs parkeerplaats

Wat verandert er halverwege 2026?

Halverwege 2026 treedt de EPBV IV in werking. Nederland moet de Europese richtlijn uiterlijk op 29 mei 2026 in nationale wetgeving omzetten. De vraag blijft alleen of dit te waarborgen valt. Zeker met de netcongestie in regio’s zoals de provincie Utrecht.

De eisen worden voor alsnog een stuk strenger voor nieuwbouw en gerenoveerde panden. De belangrijktse veranderingen hebben we hieronder voor je op een rij gezet:

-
Nieuwbouwpand met meer dan 10 parkeerplaatsen
Bestaand bedrijfspand met meer dan 20 parkeerplaatsen
- Laadpunten
Nieuwbouwpand met meer dan 10 parkeerplaatsen 1 laadpunt per 5 parkeerplaatsen. Bij kantoorgebouwen: 1 per 2.
Bestaand bedrijfspand met meer dan 20 parkeerplaatsen 1 laadpunt per 10 parkeerplaatsen.
- Leidingdoorvoer
Nieuwbouwpand met meer dan 10 parkeerplaatsen Bij de andere helft van de parkeerplaatsen leg je leidingdoorvoer aan. Zo kun je later makkelijk extra laadpalen aansluiten.
Bestaand bedrijfspand met meer dan 20 parkeerplaatsen Bij de andere helft van de parkeerplaatsen leg je leidingdoorvoer aan. Zo kun je later makkelijk extra laadpalen aansluiten.
- Ruimte voor fietsen
Nieuwbouwpand met meer dan 10 parkeerplaatsen Voldoende ruimte voor fietsen met afwijkende maten.
Bestaand bedrijfspand met meer dan 20 parkeerplaatsen Voldoende ruimte voor fietsen met afwijkende maten.
- Fietsenstalling
Nieuwbouwpand met meer dan 10 parkeerplaatsen Voorbereid op het laden van e-bikes.
Bestaand bedrijfspand met meer dan 20 parkeerplaatsen Voorbereid op het laden van e-bikes.

En daarna? Kijk alvast vooruit naar 2033

Vanaf 1 januari 2033 wordt de lat weer hoger gelegd. Leidingdoorvoer alleen is dan niet meer voldoende. Bij 50 procent van de parkeerplaatsen is dan voorbekabeling verplicht. Slim om daar nu al rekening mee te houden als je de infrastructuur aanlegt.

Geld verdienen ERE-certificaten zakelijk rijden

Stel je laadpunt open voor bezoekers

Je bent verplicht een laadpunt te plaatsen, maar je kunt er ook iets mee terugverdienen. Via ERE-certificaten kan je een extra vergoeding ontvangen voor de groene stroom die je laadpunt levert. Dat loopt gewoon op de achtergrond, zonder extra werk.

Subsidies voor zakelijke laadpalen

De aanschaf en installatie van laadpalen kost geld. Maar er zijn subsidies die een flink deel van die kosten dekken. Welke regelingen er zijn en waar je recht op hebt, lees je in ons blog over subsidies voor zakelijke laadpalen.

Laadpaal aan muur

Wat als je nu geen actie onderneemt?

De gemeente controleert de naleving van de laadpaalverplichting via de omgevingsvergunning. Voldoe je niet aan de regels, dan riskeer je een aanschrijving of handhaving. Het is daarom slim om nu al te handelen, ook al lijken de deadlines nog ver weg.

Wie nu de leidingen aanlegt, bespaart later veel op installatiekosten. Een laadpaal op een al voorbereide plek kost een stuk minder dan een complete nieuwe installatie achteraf.

Laadpalen geïnstalleerd op het parkeerdek van kantoor als onderdeel van de duurzaamheids doelstellingen.

Laadpalen en je wagenpark: zo stem je het op elkaar af

De laadpaalverplichting en je leasebeleid hangen nauw samen. Hoeveel elektrische auto’s rijden je medewerkers nu? Hoeveel komen er de komende jaren bij? En hoeveel laadpunten heb je daar dan voor nodig?

Wie dat niet op elkaar afstemt, investeert te veel, of juist te weinig. Bij MKB Lease denken we daar graag in mee. We kijken naar de samenstelling van je wagenpark, de rijprofielen van je medewerkers en wat jouw parkeerplaats nu al aankan. Zo weet je precies wat je nodig hebt, en wat je nog even kunt uitstellen.

We denken graag met je mee over wat dit betekent voor jouw wagenpark en parkeerplaats. In een kort gesprek krijg je antwoord op je vragen en weet je waar je staat.